*  Pagekon řasnatý
*  Correlophus ciliatus
*  Crested Gecko

Starý latinský název - Rhacodactylus ciliatus

PŮVOD: oblasti Nové Kaledonie - objeveni v roce 1994                                                                 ( do té doby byli považováni za vyhynulé).

POTRAVA: hmyz a přezrálé ovoce  + vitaminy (hlavně vápník a D3)                                   
Ovoce lze nahradit dětskou přesnídávkou
Nedostatek = rachitida (křivice), ztráta ocasu, křeče, únava, hubnutí až smrt. 
Předávkování = nechutenství, únava, častější svleky, vápníkové boule.

ROZMĚRY: s ocasem až 20 cm

VĚK: kolem 10 let, při dobré péči déle.

CHOV: terárium orientované na výšku - pro jednoho pagekona stačí 35x35x50 cm. Nechováme více samců v jednom terárku kvůli teritoriálnímu chování. Chceme-li mít samce, je lepší k němu mít více samic - samec může jednu samičku uhnat. Teplotu potřebují kolem 23-30°C s nočním poklesem na pokojovou teplotu. Hodně chovatelů (včetně mě) je chová pouze při pokojové teplotě bez výhřevných světel. Jako substrát se používá hlavně rašelina s pískem, ale lze chovat i jen na ubrouskách a samicím udělat kladiště pro vajíčka. Pozor na lignocel ve zverimexech - je nestravitelný a pagekoni ho mohou při lovu hmyzu pozřít - postupně ucpává plazům střeva.
UVB žárovka není nutná, jelikož se jedná o převážně noční zvířata, ale pokud tuto žárovku mít nebudou, je třeba D3 spolu s vápníkem doplnit ve stravě.

ROZMNOŽOVÁNÍ: dospívání kolem roku a půl, samci mají výrazné hemipenisy (2 boule za kloakou) a prenatální póry (ze spodu na stehnech mají šupiny do dvaru ublouku uprostřed tečku - póry). Samice klade asi měsíc po páření 2 vejce, která se líhnout po 60-80 dnech při 27°C, při inkubaci při pokojové teplotě se líhnou později. Potřeba hlídat vlhký ale ne mokrý substrát - v morkém vejce hnijou.

DALŠÍ INFO: Na prstech a konci ocasu mají pagekoni lamely, což jsou drobounké háčky, které jim umožnují lézt po hladkých stěnách i po stropě. Po skle jim packy pomalu kloužou, jelikož sklo v přírodě neexistuje a je pro ně až moc hladké. Nad očima mají výrazné šupiny připomínající řasy od nichž dostali český název pagekon řasnatý. V ohrožení jsou pagekoni schopni autotomie ocasu jako ještěrky (odlomení), nový ocas jim však již nenarůstá, proto pozor při manipulaci. Zbarvení mají velmi variabilní - převažuje hnědá a béžová.

 

Moji miláčci:

 

 

FB stránka - Mikondr a videa na Youtube