* Agama pobřežní
*  Leiolepis guttata
Giant Butterfly Agama

PŮVOD: Vietnam, Laos, Malajsie, Thajsko

POTRAVA: Všežravci s převahou rostlinné stravy - trávy a plevely, naklíčené luštěniny, bezobratlí, přesnídávka, namačkaná meruňka, banán a jiné ovoce, nastrouhané jablko, okurka, čínské zelí, polníček, vejce, nepohrdnou i holátkem. Mláďata jsou jako u většiny všežravých ještěrů spíš hmyzožraví.

ROZMĚRY: 40-60cm - z toho 2/3 představuje ocas

VĚK: typuji tak 15 let (ještě jsem nedohledala)

CHOV: Terárium pro pár by mělo mít alespoň 120x60x50cm. Chovají se v páru, ale lze chovat i ve skupinách pokud je terárko dostatečně velké (200x100 a víc), konflikty hrozí podle povahy samců. Terárko vybavíme jako vždy 3D pozadím s plošinkami a jako substrát je ideální hrubší písek s rašelinou ve výšce alespoň 30cm, který v jednom rohu vlhčíme. Nutné jsou vytvořené nory a různé úkryty - většinu života tráví ukrytí v noře. Terárko doplníme větvemi, kameny a nesmí chybět miska s vodou (poměrně často umírají na dehydrataci). Teplota v teráriu by měla být 28-32°C s výhřevným místem až 50°C a s osvětlením na 10-14h. Noční pokles teploty na 20-25°C.  Potřebují UV záření nebo doplňování vitaminu. Při nahřívání agamy roztahují prodloužená žebra, kterými ukazují své barevné vzory na bokách, podle kterých dostaly své jméno. Žebra roztahují i při komunikaci - hlavně samci při namlouvání samice a předvádění se před sokem. Také mohou roztažená žebra sloužit k plachtění na vzdálenost pár metrů.

Tyto agamy se v ČR a Evropě v zajetí příliš nechovají. Importy jsou poměrně časté, které ale z důvodu špatné kondice, dehydratace a stresu ve většině případů brzy umírají. Při výběru se radí brát agresivní zvířata, která mají ještě dost síly na obranu. Klidná zvířata ětšinou značí špatný zdravotní stav. Na lidský kontakt si zvyknout poměrně brzy.

ROZMNOŽOVÁNÍ: Samci nemají zřetelně viditelné hemipenisové kapsy jako u jiných ještěrů. Jsou barevnější, mají masivnější a hranatější hlavu než samice a celkově jsou o něco větší. Při namlouvání samec běhá v kruhu po zadních nohách kolem samice (běhají-li dva jedinci, jedná se o souboj samců a hájení teritoria). Samice snáší 2-8 vajec 1x ročně do vlhkého kladiště. Vajíčka se inkubují při 27-30°C 2-3 měsíce. Mláďata dospívají okolo 4-5 let. 

ZBARVENÍ: Tmavošedé až hnědé s bílými či žlutými skvrnkami na zádech, od hlavy k ocasu bílé či žluté pruhy a na bokách oranžové a černé pruhy.

 

FB stránka - Mikondr