*  Felsuma madagaskarská
Phelsuma madagascariensis grandis
Giant Day Gecko *

PŮVOD: Madagaskar (ostrov na východ od Afriky)

POTRAVA: všeljaký hmyz, přezrálé ovoce a nekter z květů  ( + vitaminy)        Ovoce lze nahradit dětskou přesnídávkou, rádi si také dají med rozmíchaný s vodou. Pozor na překrmování, felsumy snadno mívají obezitu.

ROZMĚRY: 25-30 cm (samice je menší)

VĚK: až 15 let, normálně okolo 10 let.

CHOV: terárium na výšku - pro pár o velikosti 40x40x80 cm (délka, šířka, výška). Nechováme více samců v jednom terárku kvůli teritoriálnímu chování. Chov samce s více samicemi taky nedoporučujeme, protože dochází k utlačování ostatních samic dominantním párem. Jako substrát je ideální rašelina smíchaná s pískem. Jako u většiny ještěrů je ideální 3D stěna a terárium vybavit spoustami větví, bambusu a neuškodí i živá kytka, u které ale hrozí poničení od felsum. Teplota v teráriu by měla být pod světlem 34°C a jinak mezi 23-27°C s nočním poklesem na 20°C. Miska s vodou při dostatečném rosení není potřeba. Vlhkost by měla být okolo 70%.

ROZMNOŽOVÁNÍ: Mláďata dopívají kolem jednoho roku ale páření se doporučuje až od dvou let. Samci mají výrazné hemipenisy (2 boule za kloakou) a výrazné preanální póry, většinou bývají i barevnější. Samice klade obvykle 2 vejce spojená k sobě až 5x za rok, která se při teplotě 27-28°C líhnout po 60-70 dnech. Samička vajíčka lepí hlavně na stěnu a je lepší je nesundávat, aby se nepoškodila.

DALŠÍ INFO: Zbarvení je jasně zelená barva s oranžovými až červenými skvrnami (samec je barevnější). Pár či skupina samic s jedním samcem žijí celý život na jednom stromě. V ohrožení jsou felsumy schopny autotomie ocasu (odlomení), nový ocas jim sice znovu naroste, ale je menší a světlejší než původní část a znovu již odlomit nejde. Na prstech mají felsumy přísavné lamely, které jim umožnují lézt po hladkých stěnách a stropě. Samicím se při správném dávkování vápníku dělají za krkem po obou stranách boule, která jim slouží jako zásobárna vápníku pro pozdější snůšku. Pozor ale na nadbytek vápníku, kdy samice tyto boule budou mít příliš velké a boule se začnou dělat i samcům, které je normálně mít nemají.

 

 

 

FB stránka - Mikondr a videa na Youtube