*  Křepelka japonská
Coturnix japonica

PŮVOD: jihovýchodní Asie až Austrálie, Afrika

POTRAVA: Všežravci - zrní, nasekané plevele a traviny, nastrouhaná zelenina, ale i hmyz jako moučnáci, cvrčci, švábi. Dává se jim také krmná směs pro nosnice, rozdrcené skořápky.

ROZMĚRY: 20cm, přírodní mají okolo 100gramů, šlechtěné tak 300 gramů

VĚK: do 4 let

CHOV: Chovají se 2 typy a to nosný a masný typ. Masné křepelky snáší vajíčka mnohem méně a obvykle nechtějí inkubovat vajíčka na rozdíl od nosného typu. Slepičky nevydávají téměř žádné zvuky, kohoutek se několikrát za den ozývá kokrháním. Chová se nejčastěji 1 samec a 2 nebo 3 samice, ve voliéře lze i ve větších počtech obou pohlaví. Je ale třeba sestavit skupinu za mlada a anjednou a pak již nové jedince nepřidávat, aby nedošlo k napadení. Tyto křepelky lze chovat vevnitř i venku a není třeba jim ubikaci vytápět. Pouze by na ně nemělo v ubikaci pršet a foukat. V zimě je lepší jim do kouta přidat vrstvu sena či slámy, aby se měly přes noc kde zachumlat. Při teplotě pod 15°C samice obvykle přestávají zcela klást, ve vnitřních ubikacích snáší celoročně. Určitě v ubikaci nesmí chybět miska s vodou. Jako substrát mohou mít v podstatě cokoliv - písek, zeminu, seno, hobliny, neměl by chybět přidaný hrubý písek, který zobou pro lepší trávení. Chov čistě na betonu není vhodný kvůli otlakům na nohách.

ROZMNOŽOVÁNÍ: Přírodně zbarvené křepelky lze rozeznat podle zbarvení na prsou. Samice mají prsa tečkovaná. Samičky snaší vajíčka od 6. týdne života. Při páření samec na samičku vyskočí, zobáčkem ji chytí za peří na krku a pár vteřin páří. V přírodě si z jara staví hnízdo, v zajetí však kvůli domestikaci ztratily již tyto křepelky téměř věškeré pudy ke stavění hnízda a inkubaci vajec, proto je třeba pár vyzkoušet nebo vejce dát do inkubátoru. Vajíčka se líhnou tak po 17 dnech inkubace.

ZBARVENÍ: Přírodní barva je hnědá s různě tmavými hnědýmy a černými skvrnami a béžovými čárkami. Zobáček je černý.